<<Wstecz
Diamentowy jubileusz pracy pedagogicznej prof. Anieli Stoppel
Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej w Liceum ogólnokształcącym im. ks. Janusza St. Pasierba w Pelplinie miał szczególny charakter. Profesor Aniela Stoppel obchodziła niecodzienny jubileusz 60 - lecia pracy pedagogicznej. Na uroczystą akademię przybyły władze samorządowe w osobach burmistrza Andrzeja Starucha i przewodniczącego Rady Miejskiej Adama Kaszowicza, którzy z całą społecznością szkolną składali jubilatce podziękowania za pełną zaangażowania pracę. Nie obyło się bez tradycyjnego "Sto lat". Uczniowie przedstawili dwuczęściowy program. Najpierw uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swoje talenty ( K.Wohlert i B.Brzoskowski - pianino, S.Urban - recytacje), później zaś uczniowie starszych klas zaprosili na program kabaretowy.
Profesor Aniela Stoppel rozpoczęła pracę pedagogiczną w 1945 r. w Szkole Podstawowej w Gniewie. W latach 1951 - 1953 była nauczycielką Liceum Ogólnokształcącego w Gniewie. Od 1953 r. jest związana z Liceum Ogólnokształcącym w Pelplinie, gdzie najpierw prowadziła zajęcia z wychowania fizycznego i prac ręcznych, zaś od 1967 r. uczy języka niemieckiego. Do dzisiaj pracuje - już jako emerytka - w niepełnym wymiarze godzin. Wychowała ok. dwóch tysięcy pelplińskich licealistów, reprezentujących wiele pokoleń (często się zdarza, że jej obecni uczniowie to wnuki tych, którzy zasiadali w szkolnych ławkach przed wieloma latami). Sporo jej uczniów podjęło studia germanistyczne, część z nich pracuje na wyższych uczelniach. W latach 1980 - 2002 była lektorem języka niemieckiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.
Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Tczewie studiowała na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. W latach sześćdziesiątych podjęła studia germanistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Oprócz pracy dydaktycznej prof. Aniela Stoppel zajmowała się działalnością wychowawczą (w tym także społeczną). Była instruktorem ZHP, opiekunem szkolnego koła PCK, kierownikiem internatu, przygotowywała młodzież do pokazów sportowych i tanecznych. W latach sześćdziesiątych pełniła w tczewskim Inspektoracie Oświaty funkcję metodyka wychowania fizycznego. Od trzydziestu lat jest tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego.
Za swoją godną podziwu i szacunku pracę z młodzieżą była wielokrotnie odznaczana. Otrzymała m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, medale: "Za zasługi dla Diecezji Pelplińskiej" oraz "Za zasługi dla Gminy i Miasta Pelplin".
B.W.
|