<<Wstecz

"Spieszmy się kochać ludzi... tak szybko odchodzą..."

Dnia 3 lutego zmarł uczeń naszej szkoły - Maciej Kitzermann. Maciej od ok. roku chorował na nowotwór mózgu Glioblastoma multiforme. Jednak mimo radio- i chemioterapii nie udało mu się pokonać choroby. Maciej bardzo dzielnie walczył z chorobą - ze spokojem poddawał się kolejnym badaniom i etapom leczenia. Niestety to nie pomogło przezwyciężyć raka... Mimo, iż wiedzieliśmy, na co Maciek choruje i jakie to jest poważne, to jednak żyliśmy nadzieją, że mu się uda... A może nawet nie zdawaliśmy sobie do końca sprawy z tego, co się dzieje. Maciej był zawsze, więc myśleliśmy, że cała ta sprawa minie jak zły sen. Niestety tak się nie stało.

Maciej jest... był człowiekiem bardzo uczciwym, pracowitym, wysportowanym, radosnym, na którym zawsze można było polegać. Bardzo lubił grać w siatkówkę i w ping-ponga. Jednak choroba trochę go zmieniła. Stał się bardziej poważny, zamyślony... ale jednak pogodny. Maciej przy grobie Jana Pawła II, cały czas zastanawiam się, czy on wiedział, że odejdzie... Bywały chwile, w których planował swoją przyszłość, zastanawiał się nad wyborem przedmiotów maturalnych, a niekiedy (np. w ostatnią sobotę przed śmiercią) pytał się Mamy, czy pójdzie do nieba...

Maciej chociaż odszedł - zawsze pozostanie między nami. Na każdym kroku napotykamy jego rzeczy, które nieustannie nam o nim przypominają. Ale przecież nie trzeba rzeczy, aby pamiętać o tym, że Maciej był i żył z nami jako wspaniały człowiek, kochany syn, brat i jednocześnie oddany przyjaciel. Z tego miejsca w imieniu całej naszej rodziny chciałabym podziękować dyrekcji, wychowawcy, p. Marii Liss, nauczycielom oraz uczniom za pomoc, wsparcie a także za liczny udział w pogrzebie.

Glioblastoma multiforme - Co to za choroba?
Wśród glejaków (nowotworów pochodzenia glejowego) wyróżnia się: gwiaździaki (łac. astrocytoma), wyściółczaki (łac. ependymoma), skąpodrzewiaki (łac. oligodendroglioma), postacie niejednorodne (glejak wielopostaciowy, łac. glioblastoma multiforme, GMB) oraz postacie mieszane.
Glejak wielopostaciowy wywodzi się z tzw. szeregu astrocytarnego i zgodnie z klasyfikacją WHO ma IV, najwyższy stopień złośliwości. Charakteryzuje się on wzrostem naciekającym, intensywną migracją i zybkim szerzeniem się nowotworu w obrębie otaczającej tkanki nerwowej. Następuje naciekanie wzdłuż włókien nerwowych, naczyń krwionośnych, opon miękkich, wokół komórek nerwowych; ten typ wzrostu guza utrudnia całkowitą chirurgiczną resekcję glejaka - stąd wznowy guzów. Glejaki generalnie nie mają zdolności przerzutowania, rzadko spotykane jest zjawisko implantacji drogami płynowymi. Guzy pierwotne mózgu stanowią 5-10% nowotworów. Z tego glejaki to 40%. Od 40 do 90% glejaków jest złośliwych. Przeciętny czas życia od diagnozy to rok do półtora roku.

Marta Kitzermann



Webmasters:     webmaster@liceum.pelplin.pl