<<Wstecz



PELPLIŃSCY LICEALIŚCI W WARSZAWIE


15 grudnia 2008 r. minęła 15 rocznica śmierci ks. Janusza Stanisława Pasierba - jednego z największych twórców polskiej kultury i nauki II połowy XX wieku. Z tej okazji w różnych miejscach Polski odbyły się uroczystości. I tak sesję popularnonaukową połączoną z koncertem muzyki i poezji zorganizowano w Zespole Szkół Katolickich we Włocławku pod patronatem honorowym ks. biskupa Wiesława Meringa, klerycy pelplińskiego Wyższego Seminarium Duchownego zaprezentowali bardzo interesujący spektakl w oparciu o poezję ks. Pasierba "List do Hioba", "Bernardinum" wydało księgę pamiątkową dedykowaną pamięci poety i uczonego, w Zespole Szkół Ekonomicznych w Tczewie oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Pelplinie odbyły się kilkudniowe uroczystości (w Tczewie z udziałem m.in. ks. biskupa Jana Bernarda Szlagi i marszałka Senatu Bogdana Borusewicza). Także Lubawa i podtarnowskie Żabno uczciły pamięć kapłana-poety.







17 stycznia 2009 r. w Galerii Jana Pawła II w Warszawie Fundacja im. ks. Janusza St. Pasierba zorganizowała po raz dziesiąty koncert połączony z wręczeniem nagród, które otrzymali w tym roku poeta Artur Nowaczewski za tomik poezji "Comodore 64" oraz polonista i wicedyrektor pelplińskiego LO Bogdan Wiśniewski za różnorodne działania upamiętniające osobę i twórczość ks. Pasierba (w tym przede wszystkim za organizację Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego). W czasie uroczystości jej uczestnicy wysłuchali dwóch koncertów w wykonaniu znamienitych insrumentalistów z Gdańska i Warszawy. Maja Komorowska czytała wiersze autora "Czarnej skrzynki", a Barbara Wachowicz wspominając ks. Pasierba, dała piękną lekcję polszczyzny i patriotyzmu. Było to o tyle istotne, że na sali obok ks. arcybiskupa nuncjusza Józefa Kowalczyka oraz wielu znaczących postaci ze świata nauki i kultury była młodzież z trzech szkół, którym patronuje Janusz St. Pasierb (LO Pelplin, ZSE Tczew, ZSP Żabno).

Uczniowie pelplińskiego Liceum Ogólnokształcącego wzięli nie tylko udział w pasierbowych uroczystościach, ale w ciągu trzech dni pobytu w Warszawie zrealizowali bardzo intensywny program. W Teatrze Powszechnym obejrzeli "Miarkę za miarkę" Szekspira, a w Teatrze Narodowym "Świętoszka" Moliera. W Pałacu Kultury i Nauki uczestniczyli w interaktywnej wystawie "Żyj zdrowo. Sport i szpinak". Zwiedzili Zamek Królewski, Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Sługi Bożego Księdza Jerzego Popiełuszki. Spore zainteresowanie wzbudziło Muzeum Powstania Warszawskiego, które przyciąga uwagę swoim interaktywnym i poniekąd wirtualnym charakterem. W czasie pobytu w Sejmie i Senacie pelplinianie oprowadzani byli przez posła Jana Kulasa oraz Andrzeja Lissa - pracownika Klubu Parlamentarnego PiS. Dzięki temu mogli być tam, gdzie nie wpuszcza się zwiedzających (np. kaplica sejmowa, gabinet marszałka Senatu, gabinet przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PO, sejmowe sklepy). Był też czas na zwiedzanie stolicy (plac Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, katedra św. Jana, plac Zamkowy z kolumną Zygmunta, Krakowskie Przemieście i Nowy Świat).

Pobyt w Warszawie stał się więc okazją nie tylko do uczczenia Patrona szkoły, ale był również żywą lekcją historii, kultury i patriotyzmu.

BZW




Relacja uczestników wycieczki
























Webmasters:     webmaster@liceum.pelplin.pl