Absolwent pelplińskiego LO doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego


1 października 2010 r. w auli głównej Wydziału Prawa i Administracji odbyła się inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Gdańskiego połączona z wręczeniem tytułu Doktora Honoris Causa prof. Jerzemu Brzezińskiemu.

Prof. Jerzy Brzeziński jest rodowitym pelplinianinem, absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Pelplinie (1965). Należy do najwybitniejszych współczesnych polskich psychologów i metodologów w zakresie nauk społecznych. Warto nadmienić, że prof. Brzeziński wyróżniony został tytułem doktora honorowego po raz drugi. W kwietniu tego roku uhonorowany został za swoje zasługi dla nauki polskiej przez Senat Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Jerzy Brzeziński urodził się w 1947 r. w Pelplinie, gdzie jego rodzina od wielu lat zajmowała dom przy ul. Kościuszki. W latach 1961 - 1965 był uczniem miejscowego Liceum Ogólnokształcącego. Tak po latach wspomina licealne czasy:
- Kiedy myślę o swoich nauczycielach ze szkoły średniej, to zdecydowanie wyróżniam prof. Stanisława Kwidzińskiego, który miał dla nas wiele czasu. Pamiętam, że po lekcjach przebywaliśmy w pracowni fizycznej, która - jak na owe czasy - była dobrze wyposażona, można rzec: wzorcowa. Wiedza wyniesiona z lekcji fizyki pomogła mi ukształtować umiejętności niezbędne w działalności naukowej. Pod wpływem mojego profesora wybrałem fizykę na UMK, ale nie potrafiłem się tam znaleźć. Ostatecznie podjąłem studia psychologiczne na Uniwersytecie im. A.Mickiewicza w Poznaniu. Z pozaszkolnych wspomnień pozostaje w pamięci księgarnia prowadzona przez panią Irenę Kaczmarowską. Spędzałem w niej wiele czasu.

W 1972 uzyskał tytuł magistra. W kolejnych trzyletnich interwałach tytuły doktora (1975) i doktora habilitowanego (1978). Od 1989 r. jest profesorem nadzwyczajnym, a od 1993 r. profesorem zwyczajnym. Kariera naukowa przebiegała więc w szybkim tempie i na jednej uczelni, z którą profesor Jerzy Brzeziński jest związany do dnia dzisiejszego. Na UAM przeszedł wszystkie szczeble kariery. Był asystentem (1972-1975), adiunktem (1975-1978), docentem (1978-1989), w końcu profesorem. Przez kilka kadencji był dziekanem Wydziału Nauk Społecznych (1981-1985 i 1990-1996). Od 1999 r. pełni stanowisko dyrektora Instytutu Psychologii. Od wielu lat jest ponadto profesorem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Jego dorobek naukowy i niekwestionowany autorytet w środowisku uniwersyteckim (nie tylko w Polsce) miał zapewne wpływ na pełnienie znaczących funkcji w Polskiej Akademii Nauk, której członkiem korespondentem został w 1998 r., zaś członkiem rzeczywistym w 2006 r. Jest członkiem Prezydium PAN, zastępcą przewodniczącego Wydziału I Nauk Społecznych PAN, wiceprezesem Oddziału PAN w Poznaniu, członkiem Komitetu Etyki oraz Komitetu Naukoznawstwa PAN. Pełni także odpowiedzialne funkcje w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako przewodniczący Rady Nauki oraz Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Nauki. Przez wiele lat był przewodniczącym Sekcji Nauk Humanistycznych i Społecznych Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych, której członkiem jest do dzisiaj. Przez wiele lat był członkiem Komitetu Badań Naukowych (a przez pewien czas przewodniczącym Zespołu Nauk Humanistycznych KBN). Do tych (i wielu innych funkcji i stanowisk ) należy dodać członkostwo polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, zasiadanie w radach programowych instytucji naukowych i redakcjach czasopism specjalistycznych. Wymienić można dla przykładu członkostwo w European Ass. Of Personality czy Polskim Towarzystwie Psychologicznym, funkcję redaktora naczelnego kwartalnika PAN "Nauka", członkostwo w radach redakcyjnych "Przeglądu Psychologicznego" czy "Charakterów".

To zaszczyt i honor zarówno dla naszego miasta, jak i pelplińskiego Liceum Ogólnokształcącego, ze tak znamienity pelplinianin i absolwent należy do grona najwybitniejszych polskich uczonych, doktorów honoris causa.

Laudacja profesora Strelaua
Wykład profesora J.Brzezińskiego

Webmasters:     webmaster@liceum.pelplin.pl