<<Wstecz



Koncert Fundacji im. ks. J.St. Pasierba

Mój bracie, mój bliżni...



W grudniu 1998 r. z inicjatywy trzech środowisk, z którymi związany był ks. Janusz St. Pasierb (Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Warszawskiej), a także jego przyjaciół: ks. abpa Henryka Muszyńskiego (obecnego prymasa Polski), ks. rektora Wiesława Meringa (obecnego biskupa włocławskiego), ks. Wiesława Niewęgłowskiego - duszpasterza środowisk twórczych, prof.. Jerzego Dymeckiego, pisarza Piotra Wojciechowskiego oraz red. Marii Wilczek powstała Fundacja im. ks Janusza St. Pasierba. Corocznie organizuje ona koncerty połączone z wręczeniem nagród młodym utalentowanym historykom sztuki i poetom, których twórczość jest świadectwem chrześcijańskiej inspiracji.

23 stycznia 2010 r. w Galerii Jana Pawła II w Warszawie uroczystość ta odbyła się po raz dwunasty. Każdorazowo towarzyszy jej tytuł, będący cytatem z twórczości poety. W tym roku były to słowa: "Mój bracie, mój bliźni..." Na widowni - wśród dzieł malarstwa europejskiego i polskiego przekazanych w latach osiemdziesiątych przez rodzinę Porczyńskich - zasiadło liczne grono przyjaciół ks. Pasierba, przedstawicieli środowisk kościelnych, naukowych i artystycznych. Przybyli na tę uroczystość ks. prymas senior kardynał Józef Glemp, ks abp Edmund Piszcz, ambasador Stefan Frankiewicz, znana pisarka Barbara Wachowicz i wielu innych dostojnych gości. Pomimo siarczystego mrozu przyjechali także - jak zawsze - przedstawiciele społeczności trzech szkół noszących imię ks. Pasierba: Liceum Ogólnokształcącego w Pelplinie, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żabnie k. Tarnowa.

Laureatką tegorocznej nagrody Fundacji został Aleksandra Szewczyk, absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka książki "Mecenat artystyczny biskupa wrocławskiego Jana V Turzona (1506-1520". Publikacja ta - jak zaznaczył przewodniczący jury prof. Wiesław Juszczak - prezentuje działalność fundacyjną wybitnego hierarchy, którego rządy diecezją przypadły na okres przełomu gotyku i renesansu, a zarazem na czas rodzącej się reformacji.

Fundacja przyznała równie wyróżnienia dwom księżom z naszej diecezji. Ks. dr Wojciech Korzeniak (z parafii farnej w Tczewie) został doceniony za książkę "Wychowawcza funkcja kultury według ks. Janusza Pasierba". Jest ona wyrazem nowatorskiego spojrzenia na twórczość Pasierba. Pokazuje jego twórczość eseistyczną i poetycką w powiązaniu nie tylko z żywymi nurtami europejskiej humanistyki i teologii, ale także pedagogiki. Wyróżnieniem specjalnym uhonorowany został ks. dr Wojciech Węckowski - kierownik Działu Wydawniczego "Bernradinum" i z-ca redaktora naczelnego "Pielgrzyma". Fundacja podkreśliła w ten sposób życzliwość i fachowość laureata w przygotowaniu kolejnych pozycji wydawniczych z dorobku ks. Pasierba. Doceniła ponadto stworzenie przez niego strony internetowej www.januszpasierb.eu.

Jak zawsze w czasie koncertu wystąpili znakomici artyści. Ze Szwajcarii przyjechał Tomasz Herbut - profesor Hochschule der Künste w Bernie. W czasie recitalu fortepianowego wysłuchano muzyki Fryderyka Chopina (w roku poświęconym temu polskiemu kompozytorowi o renomie nie tylko europejskiej) oraz Johannesa Brahmsa. Wiersze ks. Pasierba czytała Anna Nehrebecka, prezentując je w ten sposób, że uczyniła z nich swoiste curriculum vitae poety.

Prezes Maria Wilczek mówiła o wielu inicjatywach upamiętniających postać i dzieło patrona Fundacji, w tym m.in. o wielu sympozjach, spotkaniach i Pomorskim Festiwalu Poetyckim, który od kilkunastu lat gromadzi w Pelplinie młodych miłośników twórczości ks. Pasierba. Piotr Wojciechowski zaś przedstawił najnowsze publikacje, w tym "Ziemię Świętą". Ten wydany w tym roku przez "Bernradinum" i wcześniej niepublikowany esej ks. Pasierba jest godny zauważenia i z tego względu, że stanowi bogato ilustrowany wyśmienity przewodnik po Ziemi Jezusa.

Kolejne warszawskie spotkanie pokazało, że dzieło życia ks. Janusza St. Pasierba znajduje wielu wyznawców i kontynuatorów. "Pisarz umarł, a więc żyć zaczyna" - te słowa Andrzeja Kijowskiego pokazują swój sens właśnie w czasie takich spotkań, szczególnie, że biorą w nich udział także przedstawiciele młodszego pokolenia - uczniowie szkół Pasierbowych.



Bogdan Wiśniewski




















Autor zdjęć: Roman Hudzik





Webmasters:     webmaster@liceum.pelplin.pl